הי חברים,
אתר מקבץ מבחני הימאות חינם וממומן מכיסי כבר 5 שנים - כ300 שקלים כל שנה עלות שרת ודומיין.
אם האתר עזר לכם ונהנתם ללמוד איתו, אנא תרמו כל סכום העולה על דעתכם על מנת שאוכל לתחזק ולהשאיר את האתר עובד למען דורות הימאים הבאים
תודה
ניקוד : 0 צור מבחן משאלות בהן טעיתי כתבו לי

1. שוקע ספינתך 2.7 מטרים. מנהלת מרינה “הרצליה “ מציע לך מקום עגינה בצד הצפון מערבי של רציף " E" . ברצונך להיות ברציף בזמן ה- M.H.W.S כמוכן ברצונך לשמור לפחות על 20 ס"מ של מים מתחת לשדרית .

א. האם ניתן להיכנס ולצאת בבטחה? (יש לנמק את התשובה לא תתקבל תשובה של כן או לא)

ב. הסבר את תכונות ההיכר של המגדלור הנמצא על שובר הגלים של מרינה "ת"א”

ג. מה משמעות המספר 305 הנמצא באתר 32º 55.5’ N : 034° 57.5’E (נמק תשובתך)2. התייחס לסעיפים הבאים:

א. שוקע ספינתך 2.3 מטרים . אתה עוגן ברציף " N " במרינה "הרצלייה",ברצונך לעבור לרציף " B " תוך כדי שמירה של לפחות 15 ס"מ מים מתחת לשדרית . התקופה היא של M.H.W.N האם תוכל לבצע את התמרון לפי הדרישות ? (יש לנמק את התשובה ,תשובה של כן או לא, לא תתקבל)

ב. הסבר את תכונות ההיכר של מגדלור "הר כרמל" (סטלה מאריס)

ג. לגבי צופה שגובהו 4 מטרים מעל פני המים , בראות טובה מה יהיה הטווח שהמגדלור יתגלה על קו האופק באור יום (מגדלור הר כרמל) ?3. התייחס לסעיפים הבאים:

א. על מפת " PLAN " של נמל "חדרה” משורטט מקשר דלק המורכב מ- 6 מצופים, הסבר ופרט למה משמש כל מצוף במקשר, האם מותר להקשר אליהם עם ספינתך?

ב. בזמן סערה צפונית חזקה הנך נמצא עם ספינתך 1 מיל צפונה לנמל “חדרה”, קיבלת אישור כניסה לנמל לצורך מסתור . שרטט על גבי המפה את אופן הכניסה עד לפתח הנמל . שוקע ספינתך 5 מטרים . ( את מסלול ההפלגה יש לשרטט ביד חופשית , אין צורך בקורסים ישרים)

ג. בכניסה לנמל קישון , מפתח הכניסה וצפונה מופעים 2 קווים שחורים מקבילים (המיועד בעיקר לספינות) מה הם מסמנים מבחינת ניווט?4. התייחס לסעיפים הבאים:

א. מעבר לשובר הגלים המערבי של נמל "חדרה" נמצאים שני קווי העומק הקרובים לשובר הגלים, שלא מסומן עומקם . מה צריכים להיות העומקים של הקווים הנ"ל?

ב. השעה היא 1200 בצהרים ,לקחת תכווין- מעבר לשני המגדלורים הנמצאים בקצה שוברי הגלים של נמל "חדרה", הטווח לקצה המערבי של שובר הגלים היה במכ"מ 2 "כבל", זרקת עוגן ובדקת שהעוגן לא ניגרר על איזה עבירה הנך עובר ? יש לנמק את התשובה .

ג. פרט את תכונות ההיכר של המגדלור הראשי של "אשדוד" .5. התייחס לסעיפים הבאים:

א. פרט את כל תכונות ההיכר של 2 המגדלורים הנמצאים בקצה שוברי הגלים בכניסה לנמל "קישון" .

ב. ספינתך נמצאת בפתח נמל "הקישון" ועליך להפליג לאתר במפה המסמן את תחנת הנתב של האוניות בכניסה

לנמל. מה הם הקורסים שיש להפליג על מנת להגיע ליעד .

ג. פרט את תכונות ההיכר של מגדלור "עכו" ואת 2 האורות הנוספים הנמצאים ליד המגדלור .

ד. הסבר את הכתוב מעל הקו השחור הנמצא מול מעגן “ מגדים ”, (צפונה לעתלית) ° 100 Ldg Lts כמו כן את הכיתוב ° Dir 1556. התייחס לסעיפים הבאים:

א. בחלק המערבי של ראש כרמל (חיפה) מופיע ריבוע מקוקו בצבע ירוק וכתוב לידו " M.N.R " מה ההסבר לראשי התיבות הנ"ל ומה המשמעות לכך לגבי ספינתך?

ב. בין "פלמחים לאשדוד" בטווח של כ- 7 מיל מהחוף מסומנים על המפה ארבעה מצופים . לפי איזה שיטת מצוף המצופים הנ"ל מונחים ועל איזה סכנה הם מזהירים?

ג. בכותרת המפה כתוב שהמצוף באזור הוא לפי I.A.L.A-A” " " הסבר מושג זה ועל איזה צד של הספינה יש לעבור מצופים בהתאם לצבעם?7. התייחס לסעיפים הבאים:

א. פרט את תכונות ההיכר של מגדלור "מכמורת"

ב. באתר ‎ 32° 53’ N : 034° 51’ E נמצא מצוף ולידו כתוב " RACON " . הסבר את המושג ומדוע יש צורך במיקום זה בתוספת של " RACON " למצוף?

ג. מה מסמנים הקווים המקוקוים בצבע שחור היוצאים מהמגדלור של ILLUSIONS ISLAND8. התייחס לסעיפים הבאים:

א. ספינה המגיעה מהצפון ורוצה להיכנס לנמל הקישון . מה יהיו 3 הקורסים שהיא צריכה להפליג בהתאם להמלצות שעל המפה?

ב. ספינה שהשוקע שלה 2.5 מטרים ורוצה לשמור על מינימום מרווח ביטחון של 0.2 מטר , האם תוכל להיכנס לרציף E במרינה הרצליה ולשהות שם למשך 3 ימים.( נמק תשובתך )

ג. מדוע יש שוני בערך של הוואריאציה על פני המפה?

ד. האם יהיה שינוי במצופים בכניסה הצפונית לנמל חדרה לו האזור היה ב- I.A.L.A-B ?(נמק תשובתך)

ה. על המפה כתוב שקנה המידה הוא- 1:300.000 אם קנה המידה היה 1:30.000 באיזה מ- 2 המפות הפירוט היה מפורט יותר ? יש לנמק את התשובה.9. התייחס לסעיפים הבאים:

א. מהו טווח השינוי בגובה פני המים על פי המפה בין M.L.W.N –ל- M.H.W.N ?

ב. על פי המפה איזה סוג קרקעית נמצאת בחלקו הדרומי של מפרץ עתלית ?

ג. פרט את התכונות ההיכר של המצוף הנמצא באתר ‎32° 51’ N: 035° 00.1’ E .

ד. פרט את תכונות ההיכר של המגדלור " YONATHAN ISLAND "

ה. מה אורכו המדויק של מזח הפחם בחדרה מהיבשה ועד המגדלור בקצה המזח ?10. התייחס לסעיפים הבאים:

א. איזה מספר קטלוגי של מפה צריך על מנת לקבל פירוט טוב יותר של אזור הפלגה הנמצאת בין חדרה לפלמחים?

ב. פרט את תכונות ההיכר של המגדלור הנמצא בחלק המערבי של- ILLUSIONS ISLANDS .

ג. האם מותר על פי המפה לחצות ממזרח למערב או להפך עם כלי שייט, בין האי ARIK ISLAND לבין- ILLUSIONS ISLANDS ? נמק תשובתך.

ד. בכניסה למרינה של הרצליה מסומן עומק של 46 מטרים, האם במהלך של 24 שעות תיתכן שינוי בעומק זה ? נמק תשובתך.11. בשעה 0800 ספינתך מפליגה בעזרת מפרשים בלבד ונמצאת באתר ‎32° 20’ N 034° 20’ E . הרוח מזרחית גורמת לסטייה של 5° . מהירות הספינה 6 קשרים. הספינה יכולה לחדד מקסימום 45° לרוח בכל מפנה . הספינה צריכה להגיעה למעגן מכמורת בדרך הקצרה ביותר . חשב:

א. מה יהיו הקורסים ביחס לקרקע שהספינה צריכה להפליג ? ( C.O.G )

ב. שעת ההגעה ליעד . ( E.T.A )

ג. מה יהיו הקורסים להפלגה לפי הצפון האמיתי T.C

ד. הגדר את האתר שבו הספינה משנה קורס . ( LAT ; LONG )12. בשעה 0920 ספינתך מפליגה בקורס מצפן ° C/C- 165 , מהירות הספינה 4 קשרים . הרוח הנושבת באזור ההפלגה היא מזרחית וגורמת לסטייה של 6° מעלות . נילקח תכווין מצפן לקצה שובר הגלים של נמל אשדוד והיה – C/B = 080° . בשעה 1000 נילקח תכווין מצפן נוסף לקצה שובר הגלים של מרינה אשדוד והיה C/B= 110° . חשב:

א. C.O.G (לפי הצפון האמיתי)

ב. מיקום הספינה בשעה 1000

ג. מיקום הספינה בשעה 092013. ספינתך מפרשית יוצאת מפתח המרינה בעכו בשעה 0800 , הרוח הנושבת באזור היא רוח דרומית בדיוק וגורמת לסטייה של ° 4 . מהירות הספינה 5 קשרים . הספינה צריכה להגיע לפתח הכניסה של נמל קישון . הספינה יכולה לחדד לרוח ° 30 בכל מפנה . את ההפלגה יש לבצע כך שהספינה תפליג ב- 3 מיפנים (גלסים )בלבד והכניסה לנמל הקישון יהיה בהתאם להמלצות של נתיבי הכניסה למפרשיות על פי המפה . חשב:

א. את ה- C.O.G שהספינה תפליג בהם .

ב. את ה- .T. C

ג. את המרחק הכולל של ההפלגה ואת זמן ההגעה ליעד .14. ספינתך נמצאת מערבית 2 מיל למזח הפחם "בחדרה" . הספינה מפליגה צפונה במרחק של 4 מיל מהחוף . צפונה "לעתלית" הספינה עוברת מעל קו שחור (מול מעגן מגדים)

א. האם מותר להפליג מעל קו זה ?

ב. מה מסמן הקו השחור ? ( Ldg Lts 100° )

ג. מערבית "לחיפה" מופיעה מרובע בצבע ירוק וכתוב M.N.R. ,הסבר את הכתוב ומה המשמעות במידה ואתה מפליג עם הספינה באזור זה ?

ד. במפרץ חיפה האי " FROGS ISLAND " צבוע בירוק . הסבר את המשמעות של הצבע הירוק .15. התייחס לסעיפים הבאים:

א. בזמן שיא הגאות המרבי שיכול להיות בכניסה למרינה "הרצליה" במהלך השנה,מה יהיה העומק בפתח היכן שרשום במפה 46 ?

ב. פרט את תכונות ההיכר של מגדלור "הר כרמל" .

ג. ספינתך נמצאת ‎32° 45’ N : 034° 53,7’ E . הספינה צריכה להיכנס למעגן "מגדים" . הגדר את הקורסים ואת האתר (אורך ורוחב) שבו תשנה קורס ( אם בכלל ) על מנת להיכנס בבטחה למעגן.16. התייחס לסעיפים הבאים:

א. בהמשך לקו השחור מול מעגן "מגדים" (צפונית לעתלית ) מופעים שני אורות על החוף . האור האחד Oc. 4s. 5 M והאור השני Oc. R. 4s. 4M . למה משמשים אורות אלו?

ב. למגדלור המערבי של " ILLUSIONS ISLAND " יש שלוש גזרות של אורות . באיזה תחום זוויות ניתן לראות כל אחד מהאורות מכיוון הים?

ג. באיזה גזרה הייתה בוחר על מנת להיכנס למרינה ( הנמצאת ליד המגדלור ) נמק תשובתך .

ד. בכניסה למרינה של הרצליה מסומן עומק של 46 מטרים, האם במהלך של 24 שעות תיתכן שינוי בעומק זה ? נמק תשובתך

ה. ספינה שהשוקע שלה 2.5 מטרים ורוצה לשמור על מינימום מרווח ביטחון של 0.2 מטר , האם תוכל להיכנס לרציף E במרינה הרצליה ולשהות שם למשך 3 ימים .( נמק תשובתך )

ו. מדוע יש שוני בערך של הוואריאציה על פני המפה?

ז. האם יהיה שינוי במצופים בכניסה הצפונית לנמל חדרה לו האזור היה ב- I.A.L.A—B ? (נמק תשובתך)

ח. על המפה כתוב שקנה המידה הוא- 1:300.000 אם קנה המידה היה 1:30.000 באיזה משתי המפות ,הפירוט היה מפורט יותר ? יש לנמק את התשובה .

ט. מהו טווח השינוי בגובה פני המים על פי המפה בין M.L.W.N –ל- M.H.W.N ?

י. על פי המפה איזה סוג קרקעית נמצאת בחלקו הדרומי של מפרץ עתלית ?

כ. פרט את תכונות ההיכר של המצוף הנמצא באתר 32°‎ 51’ N: 035° 00.2’ E .

ל. פרט את תכונות ההיכר של המגדלור " YONATHAN ISLAND "

מ. מה אורכו המדויק של מזח הפחם בחדרה מהיבשה ועד המגדלור בקצה המזח ?

נ. איזה מספר קטלוגי של מפה צריך על מנת לקבל פירוט טוב יותר של אזור הפלגה הנמצאת בין חדרה לפלמחים?

ס. האם מותר על פי המפה לחצות ממזרח למערב או להפך עם כלי שייט, בין האי ARIK ISLAND לבין- ILLUSIONS ISLANDS ? נמק תשובתך.17. בשעה 2000 נלקח תכווין מעבר במצפן הג'ירו למצוף בעל תכונות היכר QFL. 5s ולקצה מזח הפחם "באשקלון" והיה ° 033 . בו זמנית הטווח שנימדד מקצה מזח הפחם היה 3 מיל . קורס מצפן הג'ירו של ספינתך ° 020 , מהירות הספינה 3.5 קשרים . חשב:

א. הגדר את מיקום הספינה בשעה 2000 .

ב. חשב את שגיאת הג'ירו .

ג. את השעה שבו האור המנצנץ של הכניסה למרינה של אשקלון יהיה ברוחבית?

ד. בהנחה שהספינה מפליגה בדרך הקצרה ביותר בין שני האתרים על איזה עבירה היא עוברת ?18. בשעה 1712 נילקח תכווין מעבר במצפן המגנטי למגדלור הנמצא בקצה המערבי של מזח הפחם "בחדרה" ולמצוף הנמצא דרומית מערבית ל מזח ‎Fl(3).W.23s והיה ° 040.5 בו זמנית הטווח למצוף הנ"ל היה 2.2 "כבל" . (טבלת הדויאציה אינה אמינה לשאלה זו) . חשב:

א. את הדוויאציה של המצפן.

ב. מה יהיה קורס המצפן שיש להפליג על מנת להגיע למגדלור של מעגן "מכמורת"?

ג. מהירות הספינה 6 קשר, באיזה שעה תגיע הספינה למעגן "מכמורת"?

ד. את מיקום הספינה בשעה 1712 (יש לתת את המיקום בדיוק של עשיריות הדקה).19. בשעה 0740 נילקח תכווין מעבר במצפן הג 'ירו לאוניברסיטת "חיפה" ולספינת המגדלור בעל תכונות ההיכר של : FL.G.3s והיה ° 105 . הטווח מספינת המגדלור היה 1.5 מיל. מאתר זה של השעה 0740 הספינה צריכה להגיע בשעה 0940 למצוף המסמן את שרטונות חוף הכרמל בעל תכונות היכר של : FL(4) Y. 20s . חשב:

א. מיקום הספינה בשעה 0740 .

ב. את שגיאת המצפן .

ג. מה יהיה קורס מצפן הג'ירו על מנת להגיע לאתר של השעה 0940 ?

ד. מה תהיה מהירות ההפלגה על מנת להגיע בשעה היעודה ליעד ?20. בשעה 2130 נילקח תכווין מעבר במצפן המגנטי בין 2 המצופים במפרץ "חיפה" בעלי תכונות ההיכר הבאים: Mo(A) 2M והמצוף FL (2) 8s והיה ° 273 . בו זמנית נילקח תכווין מצפן נוסף למגדלור הנמצא בקצה שובר הגלי ם הצפוני בכניסה לנמל "הקישון" והיה ° 215 . מאתר זה של השעה 2130 הספינה צריכה להגיע לפתח הכניסה של נמל "עכו" . לאורך ההפלגה נושבת רוח מזרחית הגורמת לסטייה של ° 6 . (בשאלה זו טבלת הדוויאציה אינה אמינה|) חשב:

א. מיקום הספינה בשעה 2130

ב. את שגיאת הדוויאציה של המצפן .

ג. מה יהיה קורס המצפן המגנטי על מנת להגיע ליעד?

ד. אם מהירות הספינה 2.7 קשרים באיזה שעה תגיע ליעד?21. בשעה 0130 שני מצופים משיטת ה- CARDINAL” " ב-," ”FROGS ISLAND המצוף המזרחי והמצוף הדרומי היו על תכווין מעבר . נילקח אליהם תכווין במצפן המגנטי והיה ° 025 . קורס המצפן של ספינתך היה ° 255 . מהירות הספינה 3 קשרים . בשעה 0150 מצוף בעל תכונות היכר של : FL(4).Y.20s (שרטון כרמל) היה ברוחבית כלי השייט . (טבלת הדויאציה אינה אמינה ) חשב:

א. מיקום הספינה בשעה 0130

ב. את הדוויאציה של המצפן .

ג. מהו תכווין האמיתי למצוף של השעה 0150 כאשר היה ברוחבית .

ד. אם בשעה 0150 תשנה את קורס המצפן ל- °180 האם יהיה שינוי בשגיאת המצפן כתוצאה משינוי הקורס? נמק את תשובתך.22. בשעה 0805 ספינתך נמצאת על פי ה- G.P.S באתר ‎ 32° 40’ N ; 034° 20’ E . הספינה צריכה להגיע למרינה ת"א . מהירות הספינה 6 קשרים . ההפלגה צריכה להתבצע בדרך הקצרה ביותר תוך כדי שמירת טווח בטיחות של שני מיל מכל מכשול שבדרך . חשב:

א. את קורסי ההפלגה .

ב. זמן הגעה ליעד .23. בשעה 1200 נילקח תכווין מצפן למצוף הצפוני של חוות הדגים הנמצאת צפונית מערבית לנמל "אשדוד" . והיה ° C/B= 180 . ה- ° C/C = 020 . מהירות הספינה 4 קשרים . בשעה 1330 נילקח –° C/B = 090 למגדלור של "יפו" . חשב:

א. את שגיאת המצפן .

ב. את מיקום הספינה בשעה 1200

ג. האם במהלך ההפלגה הספינה נכנסה לשטח סגור ?24. בשעה 2000 נלקח תכווין מעבר במצפן המגנטי בין שני המגדלורים הצפונים של " ILLUSIONS- ISLAND " והיה ° 257 .הטווח שנמדד מאחד המגדלורים היה 1.5 מיל . בעת לקיחת תכווין המעבר היה קורס הספינה לפי המצפן המגנטי ° 200 . בשעה 2300 התכווין האמיתי לאי " ARIK " היה ° 270 . הטווח הנמדד מהנקודה הקרובה ביותר אל הספינה מהאי " ARIK " היה 1.5 מיל . מהירות הספינה 2.5 קשרים . (טבלת הדוויאציה אינה אמינה לשאלה זו) חשב:

א. את הדוויאציה של המצפן

ב. מיקום הספינה בשעה 2000

ג. את כיוון ועוצמת הזרם שפעל באזור במהלך ההפלגה .

ד. מה המהירות והקורס האפקטיבי שהספינה הפליגה?25. רוח נושבת מכיוון ° 045 . בשעה 0800 ספינתך נמצאת ליד מצוף בעל תכונות היכר של - FL)(5). Y. 15 s (המצוף נמצא דרומית לראש כרמל ). הספינה צריכה להגיע בעזרת מפרשים בלבד למצוף הנמצא צפונה לנמל "חיפה" ובעל תכונות היכר של – FL(2). 8s . על המצוף ישנו מחזיר הד מכ"מ. הספינה יכולה לחדד לרוח עד ° 45 בשני המפנים . הרוח גורמת לסטייה של ° 6 . מהירות הספינה 9.2 קשרים . את ההפלגה יש לבצע ב- 2 מיפנים בלבד ובדרך הקצרה ביותר. חשב:

א. את שני הקורסים ( T.C ) שהספינה צריכה להפליג .

ב. את האתר שבו הספינה תשנה את המפנה שלה ביחס לרוח .

ג. את הזמן שהספינה תגיע ליעד .26. ספינתך מפליגה בעזרת מפרשים בלבד, בשעה 1155 ספינתך נמצאת ליד תחנת נתב של מקשר הדלק באשקלון . על הספינה להגיע לתחנת הנתב של נמל אשדוד . בין שני האתרים הרוח היא נגדית ,הספינה יכולה לחדד לרוח ° 40 בכל מפנה . הרוח גורמת לטרידה של ° 5 . מהירות הספינה 6 קשרים . חשב:

א. את שני קורסי ההפלגה האמיתיים ( T.C )

ב. את שני הקורסים ביחס לקרקע ( G . C.O )

ג. את זמן ההגעה ליעד .27. בשעה 0800 ספינתך נמצאת דרומית למגדלור של " YONATHAN ISLAND " והטווח מהמגדלור היה 4 מיל . מהירות הספינה 6.9 קשרים . הספינה מפליגה בעזרת מפרשים בלבד . הספינה צריכה להגיע למצוף הנמצא באתר ‎ : 32° 53.2’ N :034° 50.5’ E הרוח בין שני האתרים היא נגדית . על הספינה להגיע בדרך הקצרה ביותר , הספינה יכולה לחדד לרוח ° 40 . בשני המפנים . הרוח גורמת לסטייה של ° 6 . יש ל בצע את ההפלגה בשני מיפנים (גלסים) בלבד . חשב:

א. את שני הקורסים ביחס לקרקע ( C.O.G )

ב. את שני קורסי ההפלגה ( T.C )

ג. את הזמן בו הספינה תהיה ליד המצוף .

ד. הגדר את האתר שבו הספינה תשנה מפנה .28. בשעה 0930 ספינתך נמצאת ליד מצוף בעל תכונות היכר של " FL (2) 8s " על המצוף מורכב מחזיר הד מכ"מ . (המצוף נמצא במפרץ חיפה) . מאתר של השעה 0930 הספינה צריכה להגיע לפתח הכניסה של נמל "עכו " . (בין שני מגדלורי הכניסה) הרוח נושבת מכיוון ° 060 . הספינה יכולה לחדד ° 35 לרוח בכל מפנה . הרוח גורמת לסטייה של ° 5 . עליך לבצע את ההפלגה בקדמית החדה ביותר ובשני מיפנים (גלסים) בלבד . חשב:

א. את שני הקורסים להפלגה ( T.C )

ב. את שני הקורסים ביחס לקרקע ( C.O.G )

ג. את אורכו של כל מסלול בנפרד.29. הרוח נושבת מכיוון ° 015 בדיוק . ספינתך היא מפרשית הנמצאת בשעה 0800 בפתח המרינה של "הרצליה" . הספינה צריכה להגיע למגדלור של מעגן "מכמורת" . ההפלגה תתבצע במפנים של קדמית חדה בלבד, הספינה יכולה לחדד לרוח עד ° 30 בכל מפנה . הרוח גורמת לסטייה של ° 5 . מהירות הספינה 6 קשרים .(יש לתכנן את ההפלגה כך שבדרך הספינה תעבור בצמוד למצוף בצבע צהוב הנמצא דרומית לנתניה) חשב:

א. את הקורסים שהספינה תפליג ( C.T.S )

ב. את אורך המסלול הכולל .

ג. את זמן ההגעה ליעד ( E.T.A )30. בשעה 0800 ספינתך נמצאת מערבית לאחד המצופים ב-" FROGS ISLAND " שיש לעבור אותו מצד מערב ובטווח של 1 מיל . ה-° T\C= 064 מהירות הספינה 4 קשרים . בשעה 0900 תכווין אמיתי למגדלור "עכו" היה ° T\B= 097 . והטווח מהמגדלור היה 1 מיל . חשב:

א. את כיוון ועוצמת הזרם הפועל באזור .31. בשעה 0800 ספינתך נמצאת 5 מיל מערבית למגדלור של "עכו" . מאתר של השעה 0800 הספינה צריכה להפליג אל המגדלור של "עכו" . מהירות הספינה 3 קשרים, באזור זרם 050°\2Knt חשב:

א. C.M.G ) C.O.G )

ב. T.C

ג. S.M.G ) S.O.G )

ד. זמן הגעה ליעד ( E.T.A )32. בשעה 0630 ספינתך נמצאת באתר ‎ 32° 29. 42’ N : 034° 50.60’ E . מאתר זה הספינה צריכה להגיעה לאתר הנמצא 1 כבל צפונית לקצה שובר הגלים המערבי של נמל חדרה . באזור פועל זרם של 180° / 1 ,מהירות הספינה 2 קשרים . חשב :

א. C.O.G

ב. T.C

ג. S.O.G

ד. E.T.A33. בשעה 1730 ספינתך מפרשית נמצאת באתר- ‎ 31° 15’ N : 034° 05’ E . הרוח באזור מזרחית בדיוק וגורמת לסטייה של ° 3. הספינה צריכה להגיע בשעה 2400 למרינה הרצליה . הספינה יכולה לחדד לרוח 40° בכל מפנה, את ההפלגה יש לבצע בקדמית החדה ביותר שהספינה יכולה לחדד, את ההפלגה יש לבצעה ב-שני מיפנים בלבד . חשב:

א. מה יהיה הקורס לפי המצפן המגנטי?

ב. את המרחק הכולל של ההפלגה

ג. את המהירות הממוצעת שיש להפליג ?34. ספינתך יוצאת בשעה 1000 מהמרינה באשקלון, מהירות המנועים 5 קשרים . הספינה צריכה להפליג לפתח הכניסה של המרינה באשדוד . באזור פועל זרם של 030° / 3 . את ההפלגה יש לתכנן ב- 3 קורסים בלבד כך שהקורס השני יהיה על הגבול המערבי של שטח 608A האסור לכניסה . חשב:

א. את שלושת ה- C.O.G שהספינה צריכה להפליג .35. בשעה 1200 ספינתך נמצאת דרומית לאי " ARIK " ובטווח של 2 מיל . מאתר של השעה 1200 הספינה צריכה להפליג לפתח הכניסה של מרינה הרצלייה , ועליה להיות בפתח בשעה 1230 . באזור זרם 000°\2Knt חשב:

א. C.O.G ) C.M.G )

ב. T.C

ג. מהירות הספינה ביחס למים .36. בשעה 0400 ספינתך נמצאת מערבית למזח הפחם של נמל “ חדרה ” ובטווח של 5 מיל מהמזח . קורס האמיתי של הספינה ° T\C=018 . מהירות הספינה 6 קשר . בשעה 0700 נימדד תכווין אמיתי לספינת המגדלור בעל תכונות היכר FL. G.3s והיה ° T\B=143 הטווח לספינת המגדלור היה 1.8 מיל . חשב:

א. את כיוון ועוצמת הזרם שפעל באזור .

ב. C.O.G ) C.M.G )

ג. S.O.G ) S.M.G )37. בשעה 0800 ספינתך נמצאת באתר ‎ 32° 00’ N ; 034° 20’ E . הספינה צריכה להגיע בשעה 1230 לאתר ‎ 32° 40’ N ; 034° 20’ E . באזור קיים זרם Knt2 °/ 000 . חשב:

א. את המהירות בה צריכה הספינה להפליג על מנת להגיע ליעד בזמן הנדרש .

ב. את קורס המצפן .38. בשעה 0930 ספינתך נמצאת באתר ‎32° 28.8’ N : 034° 52.8’ E ( צפונית לפתח של נמל חדרה) חשב את הקורס שיש להפליג על מנת להגיע לפתח נמל "חדרה" (הנקודה צריכה להיות באמצע שבין שני אורות הכניסה ) תוך כדי התנגדות לזרם של Knt1 °\ 100 . מהירות הספינה ביחס למים 2 קשרים . חשב:

א. את ה- T.C39. בשעה 1630 ספינתך נמצאת באתר ‎ 32° 53’ N : 035° 01.6’ E . מאתר זה הספינה צריכה להגיע לאתר הנמצא ‎ 32° 54’ N : 034° 57’ E . באזור פועל זרם של Knt2 °\ 190 . מהירות הספינה 5 קשר . חשב:

א. C.O.G ) C.M.G )

ב. C.T.S

ג. S.O.G ) S.M.G )

ד. E.T.A40. בשעה 1600 ספינתך נמצאת מערבית 0.5 מיל מספינת המגדלור FL.G.3s ( הספינה דרומית לראש כרמל). על הספינה להפליג כך שתעבור בדיוק על הגבול המערבי של שטח מספר 30 . באזור פועל זרם 2knt °\ 120 . מהירות הספינה ביחס למים 3 קשרים . חשב:

א. C.O.G ) C.M.G )

ב. C.T.S

ג. S.O.G ) S.M.G )

ד. את הזמן כאשר הספינה תהיה בפינה הצפון מערבית של שטח 30 .41. ספינתך נמצאת בשעה 0100 באתר ‎ 32° 29.4’ N ; 034° 51.5’ E . הספינה צריכה להפליג בצורה כזאת שתעבור מערבית לקצה מזח הפחם "בחדרה", והטווח אל המזח יהיה על גבול השטח האסור לעגינה של נמל חדרה . באזור ישנו זרם של 090° \ 0.8Kn . מהירות הספינה ביחס למים 2 קשר . (את התרגיל יש לפתור על מפת ה- PLAN של נמל חדרה) חשב:

א. C.O.G ) C.M.G )

ב. את ה- C.T.S לפי מצפן הגי'רו ששגיאתו ° 0

ג. את הזמן שבו הספינה תהיה מערבית למזח הפחם בחדרה .

ד. מה יהיה הטווח ממזח הפחם בחדרה כאשר הספינה תהיה מערבית מהמזח ?42. בשעה 1430 ספינתך נמצאת 10 מיל מערבית לארובה של תחנת החשמל בתל אביב . הספינה צריכה להגיע בשעה 2000 למעגן “ מכמורת ” . את ההפלגה יש לבצע בשני קורסים בלבד . את שינוי הקורס יש לבצע כאשר המגדלור של האי " ARIK " יהיה ברוחבית שמאל בטווח של 3 מיל . חשב:

א. מה יהיו שני קורסי ההפלגה ?.

ב. מה יהיה תכווין למגדלור ARIK בזמן שינוי הקורס.?

ג. מה יהיה המהירות הממוצעת של ההפלגה על מנת להגיע בזמן ליעד ?43. ספינתך מפליגה בקורס מצפן C/C=280° . בשעה 0900 נלקח תכווין מצפן למצוף המסמן שיש לעבור אותו מצפון ,באתר ( FROGS ISLAND ) והיה ° 210C/B= . מהירות הספינה 4 קשרים . בשעה 0930 אותו המצוף היה על תכווין של ° C/B= 140 . באזור נושבת רוח צפון מזרחית הגורמת לסטייה של ° 5.5 חשב:

א. את ה- C.O.G (הקורס ביחס לקרקע )

ב. מיקום הספינה בשעה 0930 .44. גובה הצופה מעל פני המים 4 מטרים, בשעה 0800 נילקח תכווין מצפן אל מגדלור בקצה שובר הגלים במרינה "הרצליה" בדיוק בזמן התגלותו על האופק והיה ° C/B = 090 . קורס המצפן ברגע ההתגלות היה ° C/C = 345 . מהאתר של השעה 0800 הספינה צריכה להגיע בשעה 1000 ארבעה מייל מערבית למגדלור "יפו" חשב:

א. מיקום הספינה בשעה 0800

ב. את קורס המצפן המגנטי שהספינה צריכה להפליג ליעד .

ג. מה תהיה מהירות ההפלגה על מנת להגיע ליעד בזמן ?45. בשעה 1700 ספינתך נמצאת ליד מצוף בעל תכונות היכר של FL (2). 8s ). 0.8 מייל צפונית מזרחית לפתח הכניסה לנמל חיפה ) מאתר זה הספינה צריכה להגיע בשעה 1800 לפתח הכניסה של נמל עכו (בין שני האורות המנצנצים ) . באזור פועל זרם 000°\2Knt . חשב:

א. C.O.G ) C.M.G )

ב. מהירות הספינה ביחס למים על מנת להגיע בזמן ליעד .

ג. .T.C ליעד .46. בשעה 0100 נלקח תכווין מצפן לאי הצפוני בשפך נחל "כזיב" ( ‎ 33° 02.5’ N : 035° 05’ E ) והיה ° C/B = 090 . ה- ° C/C = 211 , מהירות הספינה 3 קשרים. בשעה 0200 נלקח תכווין מצפן נוסף לאותו אי והיה ° C/B = 070 . חשב:

א. את שגיאת המצפן .

ב. את מיקום הספינה בשעה 0100 ובשעה 0200 .47. בשעה 0800 ספינתך נמצאת בדיוק מזרחית לאי " ARIK ° . " C/C = 015 . באזור רוח מערבית הגורמת לסטייה של ° 3 . מהירות הספינה ביחס למים 6 קשרים . בשעה 0930 נילקח תכווין מצפן נוסף למגדלור המזרחי של " ILLUSIONS ISLAND " והיה ° C/B= 325 . חשב:

א. את שגיאת המצפן

ב. את הקורס האמיתי ביחס לקרקע ( C.O.G )

ג. מיקום הספינה בשעה 080048. בשעה 0900 ספינתך נמצאת בדיוק ליד מצוף הנמצא ‎ 32° 50.1’ N ; 035° 01’ E . מאתר זה של השעה 0900 הספינה צריכה לעבור בטווח של 2 מיל ברוחבית למצוף הנמצא באתר 32° 50.5„ N ; 034° 56.3„ E ) FL (4) Y. 20s ) . מהירות הספינה 6 קשרים , כאשר המצוף הנ"ל יהיה ברוחבית יש לשנות קורס על מנת להגיע לספינת המגדלור באתר ‎ 32° 46.5’ N ; 034° 55’ E . חשב:

א. את השעה בה הספינה תשנה את הקורס .

ב. מה יהיה תכווין האמיתי למצוף בזמן שינוי הקורס?

ג. את שני קורסי המצפן שהספינה תפליג על מנת להגיע ליעד .49. בשעה 0008 נילקח תכווין מצפן לספינת המגדלור באתר : ‎ 32° 46.4’ N : 034° 55.1’ E והיה C/B = 123° . מהירות הספינה 4 קשר. קורס המצפן של הספינה C/C = 180° בשעה 0830 שני מגדלורים " “Oc.R.4s 4M ו- “Oc.4s 5M” (דרומית לחוף החותרים) היו על תכווין מעבר במצפן המגנטי, תכווין היה C/B = 105° . ( טבלת הדוויאציה אינה אמינה לצורך פתרון שאלה זו) חשב:

א. את שגיאת המצפן .

ב. את הדוויאציה

ג. מיקום הספינה בשעה 090050. גובה הצופה מעל המים 4 מטרים,בשעה 0800 נילקח תכווין מצפן אל מגדלור הנמצא על שובר הגלים של "מרינה אשדוד" בדיוק בזמן התגלותו על האופק והיה C/B = 090° . קורס המצפן ברגע ההתגלות היה C/C = 163° . מהאתר של השעה 0800 הספינה צריכה להגיע בשעה 1000 4 מיל מערבית למגדלור הנמצא על שובר הגלים של "מרינה אשקלון" . חשב:

א. מיקום הספינה בשעה 0800

ב. את קורס המצפן המגנטי שהספינה צריכה להפליג ליעד .

ג. מה תהיה מהירות ההפלגה על מנת להגיע ליעד בזמן ?51. בשעה 0200 נלקח תכווין מעבר במצפן הג'ירו והיה ° 110 לשני מצופי ה- CARDINAL” " האחד המראה שיש לעבור אותו מדרום והשני שיש לעבור ממערב ( המצופים הנמצאים מערבית לנמל אשדוד), קורס ה-ג'ירו של הספינה ° 150 מהירות הספינה 3 קשר . בשעה 0410 נלקח תכווין ג'יירו למגדלור של המרינה “ באשדוד ” והיה ° 092 חשב:

א. שגיאת הג'ירו .

ב. מיקום הספינה בשעה 0200

ג. מיקום הספינה בשעה 0410

ד. האם מותר לספינה להפליג כפי שהיא הפליגה בין שני האתרים ? (נמק תשובתך) .52. בשעה 0805 ספינתך נמצאת על פי ה- G.P.S באתר ‎ 32° 40’ N ; 034° 20’ E . הספינה צריכה להגיע למרינה ת"א . מהירות הספינה 6 קשרים . ההפלגה צריכה להתבצע בדרך הקצרה ביותר תוך כדי שמירת טווח בטיחות של שני מיל מכל מכשול שבדרך . חשב:

א. את קורסי ההפלגה .

ב. זמן הגעה ליעד .53. בשעה 0800 ספינתך נמצאת מזרחית למגדלור באי " ARIK " . ה-° C/C = 015 .באזור רוח מערבית הגורמת לסטייה של ° 3 . מהירות הספינה ביחס למים 6 קשר . בשעה 0930 נילקח תכווין מצפן נוסף למגדלור המזרחי של " ILLUSIONS ISLAND " והיה ° C/B= 325 . חשב:

א. את שגיאת המצפן

ב. את הקורס ביחס לקרקע ( C.O.G )

ג. מיקום הספינה בשעה 080054. בשעה 0500 מיקום הספינה לפי ה- G.P.S היה ‎ 32° 34’ N : 034° 51.5’ E . נילקח תכווין במצפן המגנטי "לאי היונים" (מול מעגן מיכאל ) והיה ° C\B=100 . מאתר זה של השעה 0500 הספינה צריכה להגיע לתחנת הנתב בכניסה לנמל "חדרה" . חשב:

א. את שגיאת המצפן המגנטי .

ב. את הדוויאציה של המצפן . (טבלת הדויאציה שבידך אינה אמינה)

ג. את קורס המצפן על מנת להגיע לתחנת הנתב של נמל חדרה .

ד. אם מהירות הספינה ביחס לקרקע 6 קשרים באיזה שעה תגיע הספינה לתחנת הנתב?55. בשעה 0100 נלקח תכווין מצפן לספינת המגדלור הנמצא באתר ‎ 32° 46.5’ N : 034° 55’ E (בערך) והיה ° C/B =090 . ה- ° C/C = 345 , מהירות הספינה 2.8 קשרים . בשעה 0204 נלקח תכווין מצפן למצוף המנצנץ בצבע צהוב, 5 נצנוצים כל 15 שניות והיה ° C/B = 126 . חשב:

א. את שגיאת המצפן

ב. את מיקום הספינה בשעה 0100 ובשעה 0204 .56. בשעה 0800 ספינתך נמצאת חמישה מייל דרומית למגדלור של " YONATHAN ISL . . " מאתר זה , הספינה צריכה להגיע למרינה תל-אביב בדרך הקצרה ביותר(שני מיפנים) . את שינוי המפנה יש לבצע כאשר המגדלור באי " ARIK " יהיה ברוחבית הספינה והטווח למגדלור יהיה שלושה מיילים . חשב:

א. את שני קורסי המצפן שהספינה צריכה להפליג על מנת להגיע ליעד .

ב. את תכווין המצפן לאי " ARIK " בזמן שינוי הקורס

ג. זמן ההגעה למרינה תל-אביב אם מהירות הספינה הוא 9 קשר.57. בשעה 1600 מיקום ספינתך דרומית למגדלור של "YONATHAN ISLAND" והטווח מהמגדלור היה 5 מיל . מהאתר הנ"ל נילקח תכווין במצפן המגנטי למגדלור והיה ° C\B=005 . מהאתר של השעה 1600 הספינה צריכה להפליג לתחנת הנתב בכניסה לנמל "חיפה" . מהירות הספינה 9 קשרים . (טבלת הדוויאציה אינה אמינה לשאלה זו) חשב:

א. את שגיאת הדוויאציה של המצפן .

ב. את קורס המצפן המגנטי על מנת להגיע ליעד .

ג. את השעה שמגדלור חיפה יתגלה על האופק אם גובה הצופה 4 מטרים .58. בשעה 0900 ספינתך מפליגה בקורס מצפן C/C=169° . נלקח תכווין מצפן למצוף המסמן שיש לעבור אותו ממזרח לו באתר ‎ 32° 53‘ N : 034° 59‘ E (בערך) והיה ° 210= C/B. מהירות הספינה 4 קשרים . בשעה 0930 אותו המצוף היה על תכווין של C/B= 290° . באזור נושבת רוח מזרחית º הגורמת לטרידה של 5.5 . חשב:

א. את ה- C.O.G (הקורס ביחס לקרקע )

ב. מיקום הספינה בשעה 0930 .59. גובה הצופה מעל המים 4 מטרים,בשעה 0800 נילקח תכווין מצפן אל מגדלור בקצה שובר הגלים במרינת "הרצלייה" בדיוק בזמן התגלותו על האופק ,והיה ° C/B = 090 . קורס המצפן ברגע ההתגלות היה C/C = 345° . מהאתר של השעה 0800 הספינה צריכה להגיע בשעה 1000 ארבע מיל מערבית למגדלור "יפו" . חשב:

א. מיקום הספינה בשעה 0800 .

ב. את קורס המצפן המגנטי שהספינה צריכה להפליג ליעד .

ג. מה תהיה מהירות ההפלגה על מנת להגיע ליעד בזמן?60. בשעה 0900 º נימדד תכווין לקצה גשר הפחם "בחדרה" והיה 110 . הטווח שנימדד לקצה הגשר היה 1,1 מיל . חשב:

א. את מיקום הספינה בשעה 0900 .61. בשעה 0800 º נלקחו שני תכווינים , למגדלור של "ראש כרמל" היה 070 . לספינת המגדלור הנמצאת º דרומה לראש כרמל היה 140 . חשב:

א. את אתר הספינה בשעה 0800 .62. בשעה 1600 נלקחו 2 º תכווינים: למגדלור הראשי של "אשדוד" היה 080 ובו זמנית לקצה שובר הגלים º של מרינה "אשקלון" היה 150 . חשב:

א. את אתר הספינה בשעה 1600 .63. בשעה 1430 ספינתך נמצאת ליד מצוף באי " FROG ISLAND " המסמן שיש לעבור אותו מדרום . קורס º הספינה 230 מהירות הספינה 6.5 קשרים . חשב:

א. את האתר המשוער של הספינה בשעה 1550 .64. בשעה 1720 מיקום ספינתך על פי ה- G.P.S היה ‎ 32⁰ 20‘ N : 034⁰ 20‘ E בשעה 2240 מיקום הספינה היה ‎ 32⁰ 40‘ N : 034⁰ 40 ‘E . חשב:

א. קורס ההפלגה .

ב. מהירות ההפלגה .65. בשעה 1800 ספינתך נמצאת מערבית 10 מיל למגדלור באי " אריק" . הספינה צריכה להגיעה לפתח מרינה אשקלון, מהירות הספינה 4.7 קשרים . חשב:

א. קורס ההפלגה .

ב. זמן הגעה .66. בשעה 0805 ספינתך נמצאת על פי ה- G.P.S באתר ‎ 32° 40‘ N ; 034° 20‘ E . הספינה צריכה להגיע למרינה ת"א . מהירות הספינה 6 קשרים . ההפלגה צריכה להתבצע בדרך הקצרה ביותר תוך כדי שמירת טווח בטיחות של שני מיל מכל מכשול שבדרך . חשב:

א. את קורסי ההפלגה .

ב. זמן הגעה ליעד .67. בשעה 0630 ספינתך מפליגה 320 = T/C נלקחו 2 תכווינים יחסיים: לקצה שובר הגלים של נמל חיפה 140 R/B לבית חולים רמב"ם 090 R/B . חשב:

א. את אתר הספינה בשעה 0630 .68. בשעה 1730 ספינתך נמצאת מזרחית לספינת המגדלור "נועה " במרחק של 5 "כבל" . הספינה צריכה להגיעה לפתח הכניסה לנמל "עכו" . את שינוי הקורס יש לבצע כאשר המכון לחקר הימים יהיה ברוחבית הספינה ובטווח של ' 1.6 חשב:

א. הגדר את האתר שבו הספינה משנה את הקורס .

ב. מה יהיו שני קורסי ההפלגה .

ג. את זמן ההגעה לנמל "עכו" בהנחה שמהירות הספינה 8 קשרים .69. בשעה 1430 ספינתך נמצאת 10 מיל מערבית לארובה של תחנת החשמל בתל אביב . הספינה צריכה להגיע בשעה 2000 למעגן “ מכמורת ” . את ההפלגה יש לבצע בשני קורסים בלבד . את שינוי הקורס יש לבצע כאשר המגדלור של האי " ARIK " יהיה ברוחבית שמאל בטווח של 3 מיל. חשב:

א. מה יהיו שני קורסי ההפלגה ?

ב. מה יהיה תכווין למגדלור ARIK בזמן שינוי הקורס ?

ג. מה יהיה המהירות הממוצעת של ההפלגה על מנת להגיע בזמן ליעד ?70. בשעה 0900 ספינתך נמצאת בדיוק ליד מצוף הנמצא ‎ 32° 50.1‘ N ; 035° 01‘ E . מאתר זה של השעה 0900 הספינה צריכה לעבור בטווח של 2 מיל ברוחבית למצוף הנמצא באתר ‎ 32° 50.5‘ N ; 034° 56.3‘ E ) FL (4) Y. 20s . ) מהירות הספינה 6 קשרים , כאשר המצוף הנ"ל יהיה ברוחבית יש לשנות קורס על מנת להגיע לספינת המגדלור באתר ‎ 32° 46.5‘ N ; 034° 55‘ E . חשב:

א. את השעה בה הספינה תשנה את הקורס .

ב. מה יהיה תכווין האמיתי למצוף בזמן שינוי הקורס ?71. בשעה 1208 ספינתך נמצאת ליד מצוף בעל תכונות היכר של: 2 נצנוצים לבנים כל 8 שניות ועל המצוף נמצא מחזיר הד מכ"מ פסיבי . (המצוף במפרץ חיפה) . מאתר של השעה 1208 הספינה צריכה º להגיעה פתח נמל "עכו". באזור נושבת רוח מזרחית הגורמת לספינה לדחי של 5 חשב:

א. C.T.S

ב. C.M.G

ג. את זמן ההגעה ליעד .72. בשעה 1430 ספינתך נמצאת דרומית ובטווח של 2 מיל ממצוף המסמן שיש לעבור אותו ממערב (במפרץ º חיפה) . קורס הספינה 230 מהירות הספינה 8.5 קשרים, הרוח באזור ההפלגה מזרחית וגורמת º לדחי של 6 . חשב:

א. את האתר המשוער של הספינה בשעה 1500 .73. בשעה 0800 º נלקח תכווין למגדלור "מכמורת" והיה 110 º . קורס הספינה 180 , מהירות הספינה 6 קשרים . בשעה 0900 º נילקח תכווין נוסף לאותו מגדלור והיה 023 . חשב:

א. את מיקום הספינה בשעה 0900 .74. בשעה 0420 º נילקח תכווין למגדלור של ראש כרמל והיה 145 º . קורס הספינה 090 ,מהירות הספינה 4 קשרים . בשעה 0500 º נילקח תכווין לקצה שובר הגלים של נמל חיפה והיה 159 . חשב:

א. את מיקום הספינה בשעה 0420 ובשעה 0520 .75. בשעה 2130 º ספינתך נמצאת דרומית לאי "אריק" . הספינה מפליגה בקורס 045 , באזור נושבת רוח º דרום מזרחית הגורמת לדחי של 4 ,מהירות הספינה 5 קשרים, בשעה 2230 נילקח תכווין נוסף º . לאי אריק והיה 252 . חשב:

א. את מיקום הספינה בשעה 2130 ובשעה 2230 .76. ספינתך נמצאת באתר- ‎ 32° 27.8’ N ;034° 50.6’ E . הספינה צריכה להפליג לנקודה הצפון מערבית של שטח שיפוט נמל חדרה . מהירות הספינה 1.5 קשרים . הזרם באזור ההפלגה 300° / 0.6 . חשב:

א. C.O.G .

ב. את הקורס על פי המצפן המגנטי .

ג. S.O.G .77. גובה הצופה מעל פני הים 4 מטרים . נילקח תכווין אמיתי למגדלור " YONATHAN ISLAND "בזמן התגלותו על האופק והיה T/B = 000° . חשב:

א. את מיקום כלי השייט.78. ספינתך מפרשית יוצאת מפתח המרינה בעכו בשעה 0800 , הרוח הנושבת באזור היא רוח דרומית בדיוק וגורמת לסטייה של ° 4 . מהירות הספינה 5 קשרים . הספינה צריכה להגיע לפתח הכניסה של נמל קישון . הספינה יכולה לחדד לרוח ° 30 בכל מפנה . את ההפלגה יש לבצע כך שהספינה תפליג בשלושה מיפנים (גלסים )בלבד והכניסה לנמל הקישון יהיה בהתאם להמלצות של נתיבי הכניסה למפרשיות על פי המפה . חשב:

א. את ה- C.O.G שהספינה תפליג בהם .

ב. את ה- .T. C

ג. את המרחק הכולל של ההפלגה ואת זמן ההגעה ליעד .79. ספינתך יוצאת בשעה 1000 מהמרינה באשקלון, מהירות המנועים 5 קשרים . הספינה צריכה להפליג לפתח הכניסה של המרינה באשדוד . באזור פועל זרם של 030° / 3 . את ההפלגה יש לתכנן בשלושה קורסים בלבד כך שהקורס השני יהיה על גבול המערבי של שטח 608A האסור לכניסה . חשב:

א. את שלושת ה- C.O.G שהספינה צריכה להפליג .80. בשעה 16:00 ספינתך מפליגה בקורס מצפן של- C/C = 172° . מהירות ספינתך 4 קשרים, הרוח הנושבת באזור ההפלגה היא מזרחית בדיוק וגורמת לסטייה של 5° . נילקח תכווין מצפן למגדלור עכו והיה C/B= 090° . בשעה 1630 המצוף שיש לעבור אותו ממזרח ב- FROG ISLAND היה ברוחבית הספינה . חשב:

א. C.O.G על פי הצפון האמיתי .

ב. את ה- T/B למצוף כאשר היה ברוחבית הספינה .

ג. מיקום הספינה בשעה 1630 .81. ספינתך נמצאת בשעה 0620 ליד מצוף Fl(2)8s ומורכב עליו מחזיר הד מכ"מ פסיבי . (במפרץ חיפה) הספינה צריכה להפליג לפתח הכניסה של מרינה עכו, הספינה צריכה להיות בעכו בשעה 0700 . באזור ההפלגה ישנו זרם של 250°/2 . חשב:

א. C.O.G

ב. T.C (על פי הצפון האמיתי )

ג. מהירות מנועים .

ד. S.O.G .82. בשעה 2230 ספינתך נמצאת באתר ‎ 32° 40’ N : 034° 20’ E . קורס הספינה ° T/C =000 , מהירות הספינה 4 קשרים . בשעה 0300 למחרת נילקח תכווין אמיתי למגדלור " YONATHAN ISLAND "והיה ° T/B = 280 והטווח שנימדד מהמגדלור היה 7 מיילים . חשב:

א. את כיוון ועוצמת הזרם שפעל במשך ההפלגה .

ב. את ה- C.O.G .

ג. את ה- S.O.G .83. בשעה 0920 ספינתך מפליגה בקורס מצפן ° C/C- 165 , מהירות הספינה 4 קשרים . הרוח הנושבת באזור ההפלגה היא מזרחית וגורמת לסטייה של 6° . נילקח תכווין מצפן לקצה שובר הגלים של נמל אשדוד והיה – C/B = 080° . בשעה 1000 נילקח תכווין מצפן נוסף לקצה שובר הגלים של מרינה אשדוד והיה C/B= 110° . חשב :

א. C.O.G (לפי הצפון האמיתי)

ב. מיקום הספינה בשעה 1000 .

ג. מיקום הספינה בשעה 0920 .84. בשעה 1730 ספינתך מפרשית נמצאת באתר- ‎ 31° 15 N : 034° 05 E . הרוח באזור מזרחית בדיוק וגורמת לסטייה של ° 3 . הספינה צריכה להגיע בשעה 2400 למרינה הרצליה . הספינה יכולה לחדד לרוח 40° בכל מפנה, את ההפלגה יש לבצע בקדמית החדה ביותר שהספינה יכולה לחדד, את ההפלגה יש לבצעה ב-שני מיפנים בלבד . חשב:

א. מה יהיה הקורס לפי המצפן המגנטי ?

ב. את המרחק הכולל של ההפלגה .

ג. את המהירות הממוצעת שיש להפליג ?85. בשעה 2000 ספינת המגדלור NOA והמצוף Fl(5)y.15s ,היו על תכווין מעבר, נילקח אליהם תכווין במצפן הג'ירו והיה G/B=210° , בו זמנית הטווח מספינת המגדלור NOA היה 2 מיילים . קורס הג'ירו של הספינה G/C= 180° וקורס המצפן של הספינה היה C/C= 175° (טבלת הדוויאציה לא אמינה לשאלה זו) חשב:

א. את שגיאת הג'ירו .

ב. את שגיאת הדוויאציה .

ג. את מיקום הספינה בשעה 2000 .86. בשעה 0600 על פי ה- G.P.S מיקום הספינה היה : ‎ 32° 47.3’ N: 034° 52.9’ E . נילקח תכווין מצפן אל ספינת המגדלור NOA והיה C/B = 111° . מהאתר של השעה 0600 הספינה מפליגה בקורס מצפן של C/C = 030° . בשעה 0645 מצוף בעל תכונות היכר – Fl (4) y.20s היה ברוחבית הספינה . (טבלת הדוויאציה שברשותך אינה אמינה לצורך פתרון שאלה זו ) חשב:

א. את הדוויאציה של המצפן .

ב. את מהירות כלי השייט .

ג. את תכווין המצפן למצוף בזמן היותו ברוחבית הספינה .87. בשעה 0800 ספינתך מפליגה בעזרת מפרשים בלבד ונמצאת באתר ‎ 32° 20’ N 034° 20’ E . הרוח מזרחית גורמת לסטייה של 5° . מהירות הספינה 6 קשרים . הספינה יכולה לחדד מקסימום 45° לרוח בכל מפנה . הספינה צריכה להגיעה למעגן מכמורת בדרך הקצרה ביותר . חשב:

א. מה יהיו הקורסים ביחס לקרקע שהספינה צריכה להפליג? ( C.O.G )

ב. שעת ההגעה ליעד . ( E.T.A )

ג. מה יהיו הקורסים להפלגה לפי הצפון האמיתי T.C

ד. הגדר את האתר שבו הספינה משנה קורס . ( LAT ; LONG )88. בשעה 0950 ספינתך יוצאת ממעגן מכמורת בדרכה למרינת אשדוד. מהירות הממוצעת של ההפלגה 6 קשרים . במהלך כל ההפלגה נושבת רוח מערבית הגורמת לסטייה של 4° . את ההפלגה יש לבצע בדרך הקצרה ביותר וב- 3 קורסים בלבד בהתאם לאזורי ההפלגה המותרים . חשב:

א. את כל ה- T.C שהספינה צריכה להפליג .

ב. את ה- E.T.A ליעד .

ג. מתוך נקודת הנחה שמהירות המנועים הייתה זהה לאורך כל ההפלגה , באיזה קטע של ההפלגה ה- S.O.G היה הגבוה ביותר ?89. בשעה 1600 ספינתך מפליגה בקורס מצפן של- C/C = 172° .מהירות ספינתך 4 קשרים, הרוח הנושבת באזור ההפלגה היא מזרחית בדיוק וגורמת לסטייה של 5° . נילקח תכווין מצפן למגדלור עכו והיה C/B= 090° . בשעה 1630 המצוף שיש לעבור אותו ממזרח ב- FROG ISLAND היה ברוחבית הספינה . חשב:

א. C.O.G על פי הצפון האמיתי .

ב. את ה- T/B למצוף כאשר היה ברוחבית הספינה .

ג. מיקום הספינה בשעה 1630 .90. בשעה 2000 ספינת המגדלור NOA והמצוף Fl(5)y.15s ,היו על תכווין מעבר, נילקח אליהם תכווין במצפן הג'יירו והיה G/B=210° , בו זמנית הטווח מספינת המגדלור NOA היה 2 מיילים . קורס הג'יירו של הספינה G/C= 180° וקורס המצפן של הספינה היה C/C= 175° (טבלת הדוויאציה לא אמינה לשאלה זו) חשב:

א. את שגיאת הג'יירו .

ב. את שגיאת הדוויאציה .

ג. את מיקום הספינה בשעה 2000 .91. בשעה 0600 על פי ה- G.P.S מיקום הספינה היה : ‎ 32° 47.3’ N: 034° 52.9’ E . נילקח תכווין מצפן אל ספינת המגדלור NOA והיה C/B = 111° . מהאתר של השעה 0600 הספינה מפליגה בקורס מצפן של C/C = 030° . בשעה 0645 מצוף בעל תכונות היכר – Fl (4) y.20s היה ברוחבית הספינה . (טבלת הדוויאציה שברשותך אינה אמינה לצורך פתרון שאלה זו ) חשב:

א. את הדוויאציה של המצפן .

ב. את מהירות כלי השייט .

ג. את תכווין המצפן למצוף בזמן היותו ברוחבית הספינה .92. ספינתך נמצאת בשעה 0620 ליד מצוף Fl(2)8s ומורכב עליו מחזיר הד מכ"מ פסיבי . (במפרץ חיפה) הספינה צריכה להפליג לפתח הכניסה של מרינה עכו, הספינה צריכה להיות בעכו בשעה 0700 . באזור ההפלגה ישנו זרם של 250°/2 . חשב:

א. C.O.G

ב. T.C (על פי הצפון האמיתי )

ג. מהירות מנועים .

ד. S.O.G .93. ספינתך נמצאת באתר- ‎ 32° 27.8’ N ;034° 50.6’ E . הספינה צריכה להפליג לנקודה הצפון מערבית של שטח שיפוט נמל חדרה . מהירות הספינה 1.5 קשרים . הזרם באזור ההפלגה 300° / 0.6 . חשב:

א. C.O.G .

ב. את הקורס על פי המצפן המגנטי .

ג. S.O.G .94. בשעה 1730 שני מצופים היו על תכווין מעבר Mo(A)2M—Fl(2)8s נילקח אליהם תכווין במצפן הג'יירו והיה G/B-= 270° . קורס הג'יירו של הספינה היה G/C = 000° . העומק הנמדד היה 10 מטרים בשיא השפל . קורס המצפן של הספינה C/C = 350° . (טבלת הדוויאציה שברשותך לא אמינה לפתרון שאלה זו) . חשב:

א. את הדוויאציה של המצפן .

ב. מיקום הספינה בשעה 1730 .

ג. מה יהיה תכווין המצפן למגדלור עכו , כאשר המגדלור יהיה ברוחבית הספינה?95. בשעה 2230 ספינתך נמצאת באתר ‎ 32° 40’ N : 034° 20’ E . קורס הספינה ° T/C =000 , מהירות הספינה 4 קשרים . בשעה 0300 למחרת נילקח תכווין אמיתי למגדלור " YONATHAN ISLAND "והיה ° T/B = 280 והטווח שנימדד מהמגדלור היה 7 מיילים . חשב:

א. את כיוון ועוצמת הזרם שפעל במשך ההפלגה .

ב. את ה- C.O.G .

ג. את ה- S.O.G .96. גובה הצופה מעל פני הים 4 מטרים . נילקח תכווין אמיתי למגדלור " YONATHAN ISLAND "בזמן התגלותו על האופק והיה T/B = 000° . חשב:

א. את מיקום כלי השייט .1.
א. שוקע + מרווח ביטחון = 2.9 מטרים, עומק כולל 3.1 מטרים ולכן ניתן לעבור .ב. 5 נצנוצים בצבע ירוק בתהליך של 20 שניות גובה האור 10.5 מטר מעל M.H.W.S .ג. מספר זה שייך למפה מפורטת יותר של האזור הנדון .
2.
א. עומק נדרש = 2.45 מטרים , עומק כולל = 2.8 מטרים ולכן ניתן לעבור .ב. ניצנוץ לבן כל 5 שניות, גובה האור 179 מטרים מעל M.H.W.S טווח האור בלילה 30 מיל .ג. המגדלור יתגלה במרחק של 32.3 מיל ממנו .
3.
א. אסור להקשר למצופים הנ"ל . ני המצופים המוארים מסמנים את מקום זריקת העוגן של האונית הנקשרות למקשר, ארבעת המצופים האחרים משמשים להעברת כבל מהמצוף לאוניות ומהאונית חבל למצוף .ב. יש לבחור את המסלול המערבי שבו אין סכנות ניווט .ג. אלו הם נתבי שייט לכניסה ויציאה מנמל הקישון , וזה על מנת למנוע הפרעה לכניסה לנמל חיפה .
4.
א. הראשון 5 מטרים והשני 10 מטרים .ב. אסור לעגון באזור זה .ג. 3 ניצנוצים לבנים בתהליך של 20 שניות, גובה המגדלור מעל M.H.W.S 76 מטרים , טווח האור בלילה 22 מיל .
5.
א. על השובר הצפוני שני ניצנוצים מהירים בצבע אדום בתהליך של 5 שניות,גובה המגדלור 10 מטרים, טווח האור 6 מיל . על השובר הדרומי שני ניצנוצים מהירים בצבע ירוק בתהליך של 5 שניות, גובה המגדלור 6 מטר וטווח האור 4 מיל .ב. º קורס ראשון 304 º , קורס שני 020 º , קורס שלישי 289 .ג. שני ניצנוצים לבנים בתהליך של 7 שניות, גובה המגדלור 16 מטרים, טווח האור 10 מיל . המגדלור בקצה שובר הגלים מנצנץ שני נצנוצים אדומים בתהליך של 7 שניות . המגדלור על אי הזבובים מנצנץ שלושה נצנוצים בצבע ירוק בתהליך של 10 שניות .ד. º קו זה מסמן תכווין מעבר לכניסה לנמל מגדים, כאשר הכיוון למגדלור מגדים יהיה 155 יש לשנות קורס על מנת להיכנס לנמל .
6.
א. שטח שמורת טבע ,אסור לעגון או לדוג באזור זה .ב. CARDINAL מסמנים על מכשול של כלוב לגידול דגים .ג. שיטת מיצוף כלל עולמית, מסמן כניסה ויציאה מנמלים ומסלולי הפלגה . העולם מחולק לאזור A ואזור B . ישראל נמצאת באזור A לכן בכניסה לנמל יש להשאיר ירוק מצד ימין ואדום מצד שמאל . אם זה מסלול מסומן למשל במפרץ יש להתייחס למצופים בהתאם לחץ המסומן על המפה ביחס לכיוון המיצוף .
7.
א. אור מתחלף בצבע לבן אדום בתהליך של 15 שניות, גובה האור 14 מטרים, טווח שני האורות 10 מיל .ב. מחזיר הד מכ"מ אקטיבי, מכיוון שעל המסך של המכ"מ לפעמים קשה להבחין בין מטרה למצוף ( בעיקר באזור צפוף תחבורה) מוסיפים את ה- RACON .ג. את הגזרה של כל אור ואור .
8.
א. 110 : 200 : 125 .ב. שלילי .ג. בגלל שינוי הזווית ביחס לקוטב המגנטי .ד. כן ( השיטה הפוכה לאזור A ) .ה. 1:30000 .
9.
א. 0.3 מטר .ב. סלעים .ג. מצוף קרדינלי שיש לעבור מצפון .ד. 2+1 ניצנוצים בצבע צהוב במחזור של 20 שניו, גובה המגדלור 41 מטרים מעל המים בזמן שיא הגאות, טווח האור בלילה 24 מייל, מותקן שופר ערפל .ה. 1.1 מייל .
10.
א. 22 .ב. מנצנץ בצבע לבן,אדום,וירוק בתהליך של 10 שניות , גובה המגדלור מעל המים הממוצעים הגבוהים 15 מטר, טווח האור בין 6 ל- 4 מיל בהתאמה .ג. אסור (סכנת שייט) .ד. חיובי בהתאם לגאות ושפל .
11.
א. COG= 140° ; 040° .ב. ETA= 1500 .ג. ° CTS = 135° ; 045 .ד. ‪32° 38׳ N ; 034° 38׳E .
12.
א. COG= 176 .ב. ‪ 31° 48׳ N ; 034° 37.5׳ E .ג. ‪31° 50.5׳ N ; 034° 37׳ E .
13.
א. COG= 146° ; 214° .ב. CTS= 150° ; 210° .ג. DIST= 7.3 ; ETA= 0928 .
14.
א. חיובי .ב. תכווין מעבר בין שני האורות .ג. שטח שמורת טבע ,אסור לעגון או לדוג באזור זה .ד. בזמן הגאות האזור מכוסה במים ובזמן השפל היבשה נגלת .
15.
א. 5.2 מטרים .ב. ניצנוץ לבן כל 5 שניות, גובה האור 179 מטרים מעל M.H.W.S טווח האור בלילה 30 מיל . ג. קורס ראשוני 100 , את שינוי הקורס יש לבצע באתר: ‎32º 44'.7 N : 034º 56'.6 E .
16.
א. תכווין מעבר . ב. אדום 149º—170 :לבן- 113º—149º : ירוק- 059º-113º : .ג. בסקטור הלבן מכיוון שאין מכשולים בגזרה זו .ד. חיובי , יתכנו שינוים כתוצאה מגאות ושפל .ה. שלילי, בזמן השפל היא לא תוכל לשמור את המרווח הבטיחותי כפי שנדרש .ו. בגלל תזוזת היבשות הקוטב המגנטי זז ולכן יש שינוי בשדות המגנטים של כדור הארץ .ז. חיובי, המצופים יהיו הפוכים בצבע והצורה .ח. ככול שהמספר קטן יותר כך הפירוט טוב יותר .ט. 0.3 מטרים .י. סלעים .כ. מצוף בצבע שחור צהוב, המסמן סכנה לשייט לפי שיטת קרדינאל יש לעבור אותו מהצפון .ל. 2+1 נצנוצים בצבע צהוב בתהליך של 20 שניות, גובה המגדלור 41 מטרים וניראה למרחק של 24 מיל . בנוסף משמיעה אות קולי של 2 תקיעות שופר .מ. 1.1 מיל ימי .נ. מפה מספר קטלוגי 22 של הוצאת מפ"י .ס. שלילי, אזור שמסומן כסכנה לשייט .
17.
א. ‪ 31° 35.8‟ N: 34° 27.5‟ E .ב. 7° E .ג. 2200 .ד. שטח K 609 , 610 .
18.
א. ‪3° 10’ E .ב. ° 162.5 .ג. 1747 .ד. ‪ 32° 28’ N : 034° 51.5’ E .
19.
א. ‪ 32° 46.6‟ N : 034° 53.3‟ E .ב. 8°‪ w .ג. ° 041 .ד. קשר 2.3 .
20.
א. ‪ 32° 50.2‟ N : 035° 02.1‟ E .ב. 12° w .ג. 035° .ד. 2330 .
21.
א. ‪ 32° 51.2 N : 034° 57.4 E .ב. 4° E .ג. 173° .ד. יהיה שינוי כתוצאה משינוי בדוויאציה של המצפן .
22.
א. 152° : 133° .ב. 1500 .
23.
א. 9° E .ב. ‪ 31° 59.4‟ N : 034° 34.3‟ E .ג. שלילי .
24.
א. 4°20‟W .ב. ‪ 32° 21.3‟ N: 034° 49.5‟ E .ג. 231° \ 1.16 .ד. 209° \ 3.5 .
25.
א. 096° : 000° .ב. ‪ 32° 52.2‟ N : 034° 56.6‟ E .ג. 0900 .
26.
א. ° 073 ° : 353 .ב. 078° : 348° .ג. 1455 .
27.
א. 146° °: 054 .ב. ° :140 060° .ג. 1530 .ד. ‪ 32° 38.5’ N : 034° 26’ E .
28.
א. ° 095° : 025 .ב. ° 100° : 020 .ג. 1.6 : 3.9 .
29.
א. 345° : 045° .ב. 18 מיל .ג. 1100 .
30.
א. 071° : 1.2 קשר .
31.
א. 090° .ב. ° 114 .ג. 4.2 קשר .ד. 0911 .
32.
א. COG = 115° .ב. CTS= 089° .ג. SOG= 2.2knt .ד. ETA= 0727 .
33.
א. C/C= 039° ; 120° .ב. 49 מיל .ג. 7.54 קשר .
34.
א. ° COG = 326° ; 359° ; 067 .
35.
א. 089° .ב. ° 098 .ג. 11.4 קשר .
36.
א. 018° \ 0.8 .ב. ° 018 .ג. 6.8 קשר .
37.
א. 6.9 קשר .ב. 354° .
38.
א. ° 207 .
39.
א. ° 284 .ב. 308° .ג. 4.4 קשר .ד. 1725 .
40.
א. ° 200 .ב. ° 240 .ג. 2.6 קשר .ד. 1723 .
41.
א. ° 180 .ב. ° 204 .ג. 0145 .ד. 2.5 כבל .
42.
א. ° 067° : 028 .ב. ° 334 .ג. 4.4 קשר .
43.
א. ° 270 .ב. ‪ 32° 54.8‟ N : 034° 57‟E .
44.
א. ‪ 32° 11‟ N : 034° 33.5‟ E .ב. ° 132 .ג. 4.8 קשר .
45.
א. 023° .ב. 3.7 קשר .ג. ° 036 .
46.
א. 0 .ב. ‪ 33° 02.5‟ N : 034° 59‟ E ///: 33° 01‟ N : 034° 57‟ E .
47.
א. 8° E .ב. 026° .ג. ‪ 32° 12‟ N : 034° 43.5‟ E .
48.
א. 09.45 .ב. 215° .ג. 306° : 199° .
49.
א. 5° W .ב. 9° W .ג. ‪ 32° 43‟ N : 034° 54.4‟ E .
50.
א. ‪ 31° 48.8‟ N : 034° 26‟ E .ב. 156.5° .ג. 4 קשר.
51.
א. 4° E .ב. ‪ 31° 54.1‟ N : 034° 30‟ E .ג. ‪ 31° 48.5‟ N : 034° 33.3‟ Eד. מותר אין מכשול \חוק שאוסר זאת .
52.
א. 152° : 133° .ב. 1500 .
53.
א. 8° E .ב. 026° .ג. ‪ 32° 12‟ N : 034° 43.5‟ E .
54.
א. 10° E .ב. 6° E .ג. 170° .ד. 0545 .
55.
א. 4° E .ב. ‪ 32° 46.5‟ N : 034° 54.2‟ E \\ 32° 49.7‟ N : 034° 53.8‟ E .
56.
א. 147° : 116° .ב. 055° .ג. 1500 .
57.
א. 9° W .ב. ° 106 .ג. 1700 .
58.
א. 179° .ב. ‪ 32° 52.6‟ N : 035° 00‟ E .
59.
א. ‪ 32° 11 N : 034° 33 E .ב. 131° .ג. 5 קשר .
60.
א. ‪ 32⁰ 28.6‘ N :034⁰ 50.5‘ E .
61.
א. ‪ 32⁰ 48.2‘ N: 034⁰ 53.4‘ E .
62.
א. ‪ 31⁰ 47.5‘ N : 034⁰ 29‘ E .
63.
א. ‪ D.R 1550= 31⁰ 47.2‘ N : 034⁰ 51‘ E ( dist.= 8,66) .
64.
א. קורס 040 .ב. מהירות= 4,87 קשר .
65.
א. קורס 174 .ב. זמן הגעה = 0040 .
66.
א. 152° : 133° .ב. 1500 .
67.
א. ‪ 32° 51.3’ N : 035° 01’ E .
68.
א. ‪ 32° 49.5‟ N :034° 55.5‟E .ב. קורס ראשון 358° קורס שני ° 052 .ג. סה"כ מרחק 12.4 מיל , שעת הגעה 1902 .
69.
א. ° 067° : 028 .ב. ° 334 .ג. 4.4 קשר .
70.
א. 0945 .ב. 215° .
71.
א. C.T.S º= 045 .ב. C.M.G º= 040 .ג. זמן הגעה 1300 ( מרחק הפלגה 4.4 מיל ) .
72.
א. ‪ 32º 48.8‟ N : 034º 54,2‟ E מיקום = (C.O.G= 236º ) .
73.
א. ‪ 32º 19‟ N : 034º 49.5‟ E .
74.
א. מיקום בשעה 0420 32º 51.6‟ N : 035º 01.6‟ E‎ מיקום הספינה בשעה 0520 32º 51.6‟ N : 034º 56.6‟ E .
75.
א. שעה 2230 = 32º 13„ N : 34º 44.5 E .
76.
א. C.O.G = 030° .ב. C\C = 044° .ג. S.O.G =קשר 1.4 .
77.
א. Pos. = 32° 46.2‟N : 034° 10‟ E .
78.
א. ° C.O.G = 214° \ 146 .ב. C.T.S = 210° \150° .ג. DIST.= 7.3 0928= E.T.A .
79.
א. C.O.G1= 326° : C.O.G2= 359 ° : C.O.G3= 067 .
80.
א. ° C.O.G = 181 .ב. ° T\B = 266 .ג. POS.= 32° 53.4‟N : 035° 01.6‟ E .
81.
א. C.O.G = 040° .ב. ° C.T.S = 047 .ג. SPEED = 8.5knt .ד. S.O.G = 6.75knt .
82.
א. זרם = 335° \ 1.1 .ב. ° C.O.G = 354 .ג. S.O.G = 5knt .
83.
א. ° C.O.G = 176 .ב. POS.= 31° 48‟ N : 034° 037.5‟ E .ג. POS= 31° 50.5‟ N : 034° 37‟ E .
84.
א. C\C = 039° .ב. DIST.= 49 .ג. SPEED = 7.54knt .
85.
א. G\ERR = 5°E .ב. DEV. = 6°E .ג. POS.= 31° 48‟ N : 034° 56.4‟ E .
86.
א. ° DEV.= 0 .ב. SPEED = 5.5knt .ג. ° C\B = 121 .
87.
א. C.O.G = 140° \ 040° .ב. E.T.A = 1500 .ג. C.T.S = 135° \ 045° .ד. POS. = 32° 38‟ N : 034° 38‟ E .
88.
א. T/C= 218° ; 211° ; 144° .ב. ETA= 1700 .ג. בקורס האחרון = ° 142 .
89.
א. COG= 181° .ב. T/B= 266° .ג. ‪ 32° 53.4׳ N ; 035 01.6׳E .
90.
א. G/ERR= 5°E .ב. DEV= 6°E .ג. ‪ 32° 48׳ N; 034° 56.4׳E .
91.
א. ° DEV= 0 .ב. למא SPEED= 5.5 .ג. C/B= 121° .
92.
א. COG= 040° .ב. CTS= 047° .ג. 8.5 קשר . ד. SOG= 6.75knt .
93.
א. COG= 030° .ב. C/C = 044° .ג. SOG= 1.4knt .
94.
א. DEV= 0 .ב. ‪ 32° 50.2׳ N ; 035° 02.7׳ E .ג. C/B= 079° .
95.
א. כיוון הזרם – ° 335 ,מהירות הזרם 1.1 קשר .ב. COG= 354° .ג. SOG= 5knt .
96.
א. ‪ POS= 32° 46.2׳ N ; 034° 10׳E .